TÜRGÖK 2021 YILI FAALİYET RAPORU

TÜRGÖK 2021 YILI FAALİYET RAPORU

2021 yılı, Pandemi nedeniyle tamamen verimsiz olarak geçen 2020’den sonra çok fazla çalışılan ve eksik kalmış veya yapılamamış işlerin tamamlandığı bir yıl oldu.

1. Kitaplığımızın Internet sitesine kitap yüklemeleri tamamlandı ve sitenin görmeyenler tarafından daha rahat kullanabilmesi için teknik değişiklikleri gerçekleştirildi.

2. Yıllardır Dokuz Eylül Üniversitesi’nde barındırılan Türgök Server’ı Üniversitenin artık bu hizmeti sonlandırması ile bu hizmet yine ücretsiz olarak NETDIREKT Firması tarafından sağlandı.

3. Internet sitemizin daha çok üyemiz tarafından kullanılması neticesinde her ay binlerce üyemize gönderilen sesli Arkadaş Dergi CD’leri bu yıl kademeli olarak azaltılarak; artık sadece talep eden çok az sayıda üyemize gönderilmektedir. Bu Kitaplığımızın önemli bir masraf kaleminde tasarruf sağlamıştır.

4. Yıl içinde üretilen kitaplar:
a. Sesli Kitaplar - 140 adet yeni kitap seslendirilmiş.
b. Kabartma Kitaplar - 2.654 adet kabartma kitap basılmıştır.

5. Kitaplığımızın kuruluş amaçlarından olan ve daha çok görmeyenin daha çok kitap okuması için oluşturulan “Ödünç Kabartma Kitap” hizmetinde bu yıl 576 üyemize toplam 3.460 adet Kabartma Kitap gönderilmiştir.

6. Bütün yıl boyunca üyelerimize, talep ettikleri toplamda 4.358 adet sesli ve kabartma kitap adreslerine gönderilmiştir.

7. Kuruluşumuzdan itibaren her ay çıkardığımız; Arkadaş sesli dergi ile Yavru Balarısı ve Balarısı kabartma çocuk dergileri de
bu yıl toplamda 18.714 adet olarak üyelerimize gönderilmiştir.

8. 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz Projeler;

a. Yılın ilk Projesi; Brüksel’deki NATO Merkez Karagahı’nın desteği ile Tübitak Çocuk Hakları Dizisi Tübitak Popüler Bilim Kitapları seti Kabartma olarak basılarak üyelerimize gönderilmiştir.

b. CUMMINS Firması, Pandemi döneminde görmeyen ilköğretim seviyesindeki üyelerimizin İngilizcelerini geliştirebilmeleri için çevrimiçi
düzenlenen kurslara destek olmuştur. Bu projede görmeyen öğretmenler eğitmenlik yaparak bizlerin öğrencilere gönderdiği kabartma ders notları ile birlikte Kursları başarıyla sürdürmüşlerdir.

c. ICF (Uluslar arası Koçluk Federasyonu) ve TÜRGÖK işbirliğinde üniversiteye yeni girmiş olan TÜRGÖK Üyeleri ile gerçekleştirilen “Sesten Gönüle” Gönüllü Koçluk Projesinde; 30 Koç 30 görmeyen üyemizle bire bir çalışarak, gençlerin kişisel farkındalıklarının gelişmesine ve motivasyonlarının arttırılmasına çok büyük katkı sağlamışlardır

d. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak; Türgök Ödünç Kabartma Kitap Projesi kapsamında bizden en çok kabartma kitap alıp okuyan “Kitap Kurdu” üyelerimize kendi adlarına özel olarak kabartma basılmış kitaplar gönderdik.

e. Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği’nin “Parıltı ve TÜRGÖK Görmeyen Gençleri YKS’ye Hazırlıyor'’ projesi ile 12. sınıfta okuyan ya da Liseden mezun olmuş ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ( YKS) girecek görme yetersizliği olan gençlerin, sürece ilişkin bilgilendirilmesi ve Sınava hazırlanmalarına destek olunması hedefleniyor.

9. 2021 yılında çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirdiğimiz etkinlikler;

a. Ocak ayında Prof.Doğan Cüceloğlu ve Prof.Dr.Yankı Yazgan ile “ERGENLE İLETİŞİM” Semineri geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirildi.

b.Mart ayında Geleceği Paylaş Derneğinin Han Tiyatrosu ile birlikte görmeyenler için seslendirdiği Tiyatro Mikrofonda “Eski Sevda Yeni Aşk” adlı Radyo Tiyatrosu dinleyecilerle buluştu.

c. Mart sonunda 57. Kütüphane Haftası kapsamında “Türkiye’de Kütüphaneciliğin Gelişimi – Görmeyenler için Sesli ve Kabartma Kitap” konulu bir toplantı düzenlendi.

d. Mayıs ayında da “Görmeyenlerin Eğitiminde Kabartma Yazının Yeri” konusunun tartışıldığı ve önerilerin dile getirildiği bir toplantı gerçekleştirildi.

e. Doç.Dr.Ahu Pakdemirli’nin çocuklar için yazdığı ve kendi katkılarıyla görmeyenler için Kabartmasını ve seslendirilmiş halini üyelerimize gönderilmesini sağladığı İlkyardım bilgilerini içeren “NE YAPMALI” Kitabının tanıtımı Başkanımız Tülay Yazgan ve Ahu Pakdemirli’nin konuşmacı olarak katıldığı bir İnstagram toplantısı ile yapıldı.

f. Mayıs ayında Koçluk Haftası kapsamında ICF (Uluslar arası Koçluk Federasyonu) ile Türgök ortak gerçekleştirdikleri “Sesten Gönüle Koçluk Projesi”ni tüm koçların katıldığı bir Zoom toplantısında anlattılar.

g. Yönetim Kurulu Başkanımız Tülay Yazgan Haziran ayında Defne Ongun Müminoğlu’nun ve Berna Alakuştekin’in ayrı ayrı çevrimiçi toplantılarına katılarak Türgök ve Gültekin Yazgan’ın Kör Uçuş Kitabını anlattı.

h. 11. Öykü Yarışmasının Seçici Kurul değerlendirme toplantısı ve ardından da Öykü Yarışması Ödül töreni bu yıl da Pandemi nedeniyle çevrimiçi Zoom Toplantısı olarak gerçekleştirildi. Toplantıya Türgök Yönetim Kurulu, Seçici Kurul üyesi yazarlarımız ve Ödül alan üyelerimiz katıldı.

 

i. 25.Geleneksel Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Toplantısı ve Karşılıksız Hizmet Ödül Töreni Eylül ayında Zoom toplantısı olarak geniş bir katılımla yapıldı. Türgök “Sesten Gönüle” Projesi ile Karşılıksız Hizmet Ödülü Üçüncülüğünü kazandı.

j. Her yıl Ekim ayında düzenlediğimiz Gönüllü Toplantımız, bu yıl Gönüllümüz Sevgili Benan Bilek’in konuşmacı olarak katıldığı eğlenceli bir Zoom toplantısı olarak gerçekleştirildi.

k. Pandemi döneminde her ay çevrimiçi olarak devam ettirdiğimiz Kitap Kulübüne ilave olarak bu yıl gören ve görmeyen gençlerden oluşturduğumuz yeni bir Gençler Kitap Kulübünü başlattık.

l. Türgök uzun zamandır üyelerini okudukları veya çalıştıkları branşlardaki diğer üyelerimizle buluşturmayı hedefliyordu. Bu konudaki ilk çalışmamız Üniversitede Psikoloji okuyan ve Psikoloji alanında çalışan üyelerimizi bir araya getirerek; onların bilgilerini, tecrübelerini ve kaynaklarını paylaşmalarını sağlamak oldu. Bu grupları sosyoloji, tarih, felsefe vb. alanlarda da sürdürerek; Türgök Akademi hedefini gerçekleştirmek için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

10. İki yılda bir Şubat ayında yapılan Olağan Genel Kurulumuz bu yıl Pandemi nedeniyle Mart sonunda gerçekleştirilerek; son iki yıllık
faaliyetlerimiz ve bütçemiz aklanarak, önümüzdeki iki yıl için yeni Yönetim Kurulu seçilmiştir.

11. TÜRGÖK yaptığı çalışmalarla toplumumuzda fark yaratarak Sivil Toplum Çalışmalarında öne çıkarak geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da değişik platformlarda ödüle layık görülmüştür. Bunlar; “Sesten Gönüle” Gönüllü Koçluk Projesi ile kazanılan Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Karşılıksız Hizmet Ödülü Üçüncülüğü ve Altın Ege Ödüllerinde “Yılın En Başarılı Derneği”  ödülleridir.

12. Her yıl olduğu gibi Kitaplığımızın bilinirliğini arttırmak ve daha çok sayıda üye kazanabilmek için Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlara yaptığımız ziyaretler Pandemi nedeniyle en aza indirilmiş olup; Kitaplığımıza yapılan ziyaretlerde de katılımcı sayısı kısıtlı tutularak gerçekleştirilmiştir.

 

 

Geri Dön